logo-greenpeace-white

Enkazdan Başka Felaketler Çıkmasın

Başka felaketlerin önüne geçmek için enkaz kaldırma süreci ilgili yönetmeliğe uygun olarak yürütülmeli, yönetmeliğin eksik kaldığı durumlarda ise her aşama insan ve doğa yararına planlanmalıdır.

Sen de mücadeleye katıl, enkazdan başka felaketler çıkmaması için birlikte hareket edelim.

Şimdiye kadar kişi imzaladı.

needed to reach

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan enkaz kaldırma sürecini insana ve doğaya zarar vermeyecek şekilde yönetmesini, her adımı şeffaf bir şekilde paylaşmasını talep ediyorum.

Enkaz-02

Her fırsatta bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinin altı çizilen Türkiye, 6 Şubat günü iki şiddetli depremle büyük bir yıkım yaşadı. 

Bu depremler “asrın felaketi” olarak yansıtılmaya çalışılıyor. Oysa önlenemez bir doğa olayı olan deprem, karar vericilerin, denetleyicilerin yanlış adımları sonucu bir felakete dönüştü. Sistematik ihmaller, onbinlerce ölüme neden oldu. 

Şimdi deprem bölgesinde alınmayan önlemler, uygulanmayan yönetmelikler sonucu yakınlarını kaybeden milyonlarca insan ve kırılgan ekosistemimiz bu yıkımdan doğan başka felaketlerle karşı karşıya kalabilir.

İnsan ve çevre sağlığı için büyük tehdit

Yıkılan binlerce yapı sonucu ortaya çıkan milyonlarca ton enkaz insan ve çevre sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor. Enkazlar, ekolojik yapıya zarar verecek asbest gibi zehirli kimyasallar, zararı herkes tarafından bilinen plastik türevleri ve daha birçok riskli malzeme barındırıyor. Bu malzemelerin kontrolsüz biçimde vadiler, ovalar, tarım alanları, sulak alanlar gibi bölgelere taşınması toprağı, suyu, havayı kirleterek bütün olarak yaşamı tehlikeye atacak ve yeni felaketlere yol açacaktır.