Akkuyu Nükleer Santral projesinin iptalini ve dünyada sadece 600 tane kalan Akdeniz foklarının korunmasını talep ediyorum.

kişi katıldı
Greenpeace Akdeniz’in kampanya ve destek amaçlı bilgilendirmelerinden haberdar olmak istiyor ve bilgilerimin Greenpeace Akdeniz veri tabanında saklanmasını onaylıyorum.

Kişisel Verilerin Korunması


Mersin Akkuyu’da yapılmak istenen nükleer santral taşıdığı riskler ile sadece insan yaşamına zarar vermeyecek. Proje gerçekleşirse, soğutma suyu kullanımı bölgede başta caretta carettalar ve Akdeniz fokları olmak üzere tüm deniz yaşamını tehdit edecek.  

Projenin ÇED raporuna yaptığımız itiraz sonucu yayımlanan bilirkişi rapor endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Raporda inşaatı gerçekleştirecek şirketin patlatma yapmadan önce mağaralarda fok olup olmadığını kontrol edeceği, fokların mağaralarda olmadığı zamanlarda patlatma gerçekleştireceği belirtiliyor. 

Böylece, Türkiye uluslararası sözleşmeler ile korumakla yükümlü olduğu ve dünyada sadece dört bölgede yaşayan Akdeniz foklarını santrali inşa edecek şirketin insafına bırakıyor. 

 Kampanyayı imzala, soyu tükenme tehlikesi altındaki Akdeniz foklarını birlikte koruyalım.