Türkiye’nin Çernobil felaketinin mimarı Rosatom şirketine Akkuyu’da nükleer santral kurma izni vermemesini talep ediyorum.

kişi katıldı

Facebook hesabını kullanarak kolayca katılabilirsin

Facebook ile Katıl


veya


Greenpeace Akdeniz'in kampanya ve destek amaçlı bilgilendirmelerinden haberdar olmak istiyorum.

Kişisel bilgilerinizin güvenliğine önem veriyoruz.


Rapor, Rosatom’un farklı ülkelerdeki projelerindeki güvenlik açıklarını ve hukuksuz uygulamlarını gözler önüne seriyor. 

Bunlardan bazıları:

  • Akkuyu’da kullanılması planlanan reaktör ilk ve tek denemesinde arızalandı. Rosatom, bu arızayı 6 gün boyunca kamuoyundan sakladı. 
  • Türkiye ile yapılan anlaşmada nükleer atıkların Boğazlardan geçerek Rusya’ya gönderileceği söyleniyor. Ancak Rusya, yasalara göre, başka bir ülkeden nükleer atık kabul etmiyor. Macaristan ve Bulgaristan’daki projelerde finansal, Rusya ve Finlandiya’daki projelerde iş güvenliği usülsüzlükleri yapıldığı iddia ediliyor. 
  • Finlandiya güvenlik zaafiyet iddialarına karşı bir soruşturma başlatıp araştırma talep edebildi. Çünkü söz konusu nükleer santral projesinin hisse çoğunluğu, %60 ile Finlandiya’nın elinde bulunuyor. Akkuyu’da ise Rosatom’un hisseleri asla %51’in altına düşmeyecek. Son söz hep Rosatom’da olacak. 

Proje ile ilgili şüpheler sadece Rosatom’la da sınırlı değil. Akkuyu projesinde deniz teknik yapıları Cengiz İnşaat ile inşa edilecek. Cengiz İnşaat kömür bağlantılı enerji projelerinde hukuksuz uygulama iddiaları ile anılıyor.

Bugüne kadar hiçbir nükleer felakette santrali yapan şirketler sorumluluğu üstlenmedi. Bedeli o ülkenin insanları ödedi.

Kampanyayı imzala, olası bir nükleer felaketin bedelini Türkiye ödemesin.