Türkiye tavuk endüstrisi;

Çocuklarımızın ve gezegenimizin geleceğini önemsiyorum. Tüm üretim zincirini sağlığa ve çevreye zarar vermeyecek şekilde yeniden düzenlemenizi talep ediyorum.

kişi katıldı

Facebook hesabını kullanarak kolayca katılabilirsin

Facebook ile Katıl


veya


Greenpeace Akdeniz’in kampanya ve destek amaçlı bilgilendirmelerinden haberdar olmak istiyor ve bilgilerimin Greenpeace Akdeniz veri tabanında saklanmasını onaylıyorum.

Kişisel Verilerin Korunması


Sağlıklı ve çevre dostu bir üretim yapmadığı sürece tavukçuluk sektörünü soframıza buyur etmiyor, bahanelerini ve ürettiklerini yutmuyoruz:

 1. Profilaktikler dahil olmak üzere, tavukların hızlı büyümesine yönelik her türlü antibiyotik ve antimikrobiyallerin kullanımını istisna olmaksızın, HEMEN bırak!
 2. GDO içermeyen, tamamen yerli kaynaklardan üretilmiş yem kullan; ithal soya bağımlılığı yerine alternatif protein kaynaklarını seç; karbon ayak izini minimuma indir!
 3. Üretim zincirinde kimyasal ilaç veya gübre kullanımına, monokültüre izin verme!
 4. Hayvan eziyetini kısmen azaltmanın en düşük standardı olarak, bütün üretim tesislerinde aşağıdaki etik kriterleri uygula:
  - Tavukları kafessiz ortamlarda tut!
  - Tavukların serbest gezinmesine fırsat tanı!
  - Sadece üretim sürecinde değil, tüm tedarik zincirinde hayvan eziyetini engelle!
  - Çalışanlara hayvan eziyetini engelleyecek türde eğitim ver!
 5. Sözleşmeli üretim yapan çiftçilerin haklarını gözet, sağlıklı koşullarda çalışmalarını güvence altına al; üretim ve piyasa koşulları nedeniyle oluşabilecek riskleri çiftçilere yükleme.
 6. Tavuk çiftliklerinde oluşan dışkıların sisteme etkin geri dönüşümünü sağla, zararlı atıkların çevreye ve su kaynaklarına zarar vermeyecek şekilde bertaraf et!
 7. Tür çeşitliliğinin korunması ve değişen çevre koşullarına dayanılıklık geliştirebilmek için üretimde hibrit tavuk ırklarını değil, farklı yerel ırkları kullan!
 8. Bu dönüşümü 2020 yılına kadar sağlamak için yol haritanı açıkla, her adımını tam şeffaflıkta kamuoyuyla paylaş!